Publisert 4. februar 2000

Fyll, vold og trusler mot sikkerhetspersonalet er ifølge en vekter virkeligheten på Mongstad-raffineriet.

En vekter ansatt i Securitas har gått til anmeldelse av trusler og trakassering på Mongstad, og politiet bekrefter at en forfyllet ukultur har vokst fram på StatoilHydros anlegg utenfor Bergen.

FESTKULTUR: Det mener politiet det er på Mongstad.
(Foto: øYVIND HAGEN / STATOILHYDRO)

– Stor utstrekning
– Det er en god del fyll blant arbeiderne, og promillekjøring forekommer i stor utstrekning, sier etterforskningsleder Svein Fammestad ved Lindås og Meland lensmannskontor ifølge NTB.

Ifølge etterforskningslederen blir mellom to og tre utenlandske arbeidere med tilknytning til anlegget tatt for promillekjøring hver måned.

– Det sier seg selv at fyll ikke hører sammen med de krevende og farlige operasjonene inne på Mongstad-anlegget. Bakfulle eller berusede personer har selvsagt ikke noe å gjøre inne på området, sier Fammestad.

– Må regne med
StatoilHydro har bortvist 50 arbeidere på grunn av brudd på sikkerhetsbestemmelsene, men avviser at det er spesielt mye bråk på anlegget.

– Vi har ikke mer bråk og episoder enn det man må regne med når så mange fra flere ansjoner bor tett og jobber sammen, sier informasjonsleder Kåre Ness i StatoilHydro Mongstad.

Siste fra forsiden

+

Ulykke ved testkjøring: – Rotorblad var montert feil vei

+

Jakter mer olje til Brage med ny letebrønn

+

Vil bruke Deepsea Yantai til Draugen-brønn

+

Engie kjøper hele DNO sin norske gassproduksjon

+

Investerer 13 milliarder i utbyggingen av Sverdrup fase 3

+

Equinor har gjort nytt oljefunn i Barentshavet

Database

Energi24 Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Energi24 Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger