Equinor selger gass for 270 milliarder kroner til Centrica

Foto: Øyvind Gravås/Even Kleppa, Equinor
Publisert 5. juni 2025

Equinor og Centrica har inngått en langsiktig gassalgsavtale for årlige leveranser av gass tilsvarende 55 Terravattimer (rundt fem milliarder kubikkmeter) i en periode på 10 år. Gassleveransene starter 1. oktober og er solgt til markedsbetingelser. Total kontraktsverdi er rundt 270 milliarder kroner med dagens priser, melder Equinor. 

– Jeg er veldig glad for å styrke Equinors energipartnerskap med Storbritannia og vår mangeårige partner og kunde Centrica. Med denne avtalen fortsetter vi å styrke Storbritannias energisikkerhet med pålitelige gassforsyninger fra norsk sokkel. Fleksibiliteten som naturgass bringer vil også være avgjørende for å støtte utvikling av fornybar kraft og avkarbonisering i Storbritannia, sier Equinors konsernsjef Anders Opedal.

I nesten 50 år har Equinor og partnere utviklet norsk sokkel til å bli den største og mest pålitelige leverandøren av energi til Europa. Storbritannia importerer i dag nesten 2/3 av gassbehovet fra Norge, med Equinor som hovedleverandør. De årlige volumene under denne avtalen vil dekke nesten 10 prosent av den totale årlige gassetterspørselen i Storbritannia. 

Siste fra forsiden

+

Enda en rigg fra UK til Norge – denne legges i opplag

+

Har skrinlagt to funn nær Fenja

Equinor selger gass for 270 milliarder kroner til Centrica

+

Sender rigg fra UK til klassing i Ølen: – Ser virkelig frem til å gjenta suksessen

Sikrer ny milliardkontrakt for Transocean Spitsbergen

+

Investerer 2,8 milliarder i Balder fase 6 – har allerede valgt rigg

Database

Energi24 Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Energi24 Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger