DNV GL: «COSL Innovator» godkjent til å tåle 100 årsbølge

"COSL Innovator." (Foto: Bård Hansen)
Publisert 13. januar 2016

Ulykkesriggen «COSL Innovator» skulle tåle sterkere krefter enn en 100 årsbølge. Likevel ble 17 vinduer knust som følge av bølger. Det melder NTB.

Les også: 17 vinduer knust på «COSL Innovator»

Nå peker både myndigheter og selskap på hverandre for at eventuelle feil ikke ble oppdaget, skriver Aftenbladet.

Ifølge Petroleumstilsynet (Ptil) er det rederens ansvar å sørge for at alt er i henhold til regelverket. Ifølge DNV GL er riggen godkjent til å tåle en 100 årsbølge.

– Riggene er designet for en hundreårsbølge i dette området, og det er i tillegg lagt inn en sikkerhetsmargin på 30 prosent, forklarer Ernst Meyer, direktør for Offshore Classification, DNV GL Maritime, som har sertifisert riggen.

– Dersom en hundreårsbølge kommer, skal bølgen fremdeles ikke gå opp til undersiden av plattformens dekk. Fortsatt skal det være gap mellom bølge og dekk, fortsetter Meyer.

Også fagforeningen SAFE mener at riggene i Nordsjøen skal tåle monsterbølger, og at dødsulykken lille nyttårsaften ikke skulle kunne skje.

Granskingen skal blant annet se på om det var noe galt med konstruksjonene av riggen, manøvreringen av den i uværet og om det er skjedd noe galt da riggen ble godkjent for norsk sokkel.

Les også: Uavhengig granskning etter «COSL Innovator»-ulykken

Flere uavhengige granskinger er satt i gang etter ulykken. Både Ptil og Sjøfartsdirektoratet gransker hendelsen, og politiet har opprettet en undersøkelsessak.

 

Siste fra forsiden

Produksjonsstart for Maria fase 2

+

Equinor søker to års utsettelse av PUD på Smeaheia

Tre helikoptre satt på bakken etter varsel om metallspon i girboksene

DeepOcean kjøper australsk subseaselskap

+

Rondeslottet spuddet igjen – jakter opptil 1 millard fat

+

Subsea 7 tildelt studiekontrakt for reutbygging av tre felt i Ekofisk-området

Database

Energi24 Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Energi24 Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger