Fangstprosjektet ble satt på pause – nå får Aker Carbon Capture FEED-kontrakt

Foto: Fortum
Publisert 4. desember 2023

I mai kom nyheten om at karbonfangstprosjektet på Hafslund Celsio sitt energigjenvinningsanlegg i Oslo var satt på pause. 

«Hafslund Celsio-prosjektet er satt midlertidig på pause for å få ned kostnadene og sikre videre finansiering», skrev Olje- og energidepartementet i en pressemelding. 

Men nå er det igjen bevegelse i prosjektet, og mandag melder Aker Clean Carbon at selskapet er tildelt en FEED-kontrakt. 

«Aker Carbon Capture har signert en FEED-kontrakt for Norges første CCS-prosjekt knyttet til søppelforbrenning. Kontrakten er et resultat av Celsio sitt arbeid med å kutte kostnader for prosjektet», skriver selskapet i en børsmelding.

Langskip består i tillegg av fangst-prosjektet ved Norcem (Heidelberg Materials) sin sementfabrikk i Breivik og lagringsprosjektet Northern Lights i Nordsjøen.

CCS-boom gjør at Northern Lights vil firdoble kapasiteten – åpner også for fase 3

Siste fra forsiden

+

Har spuddet Othello Sør – jakter tilleggsressurser til Heidrun

+

Aker BP forlenger kontrakten med Deepsea Nordkapp med ett år

+

Lander mer jobb til Transocean-rigger

+

Gransking: Ventilering gjorde 37 arbeidere på Melkøya syke

+

DNO selger Ekofisk PPF til Orlen

+

Boret tørt i Page

Database

Petro Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Petro Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger