Kårstø evakuert etter gasslekkasje

Foto: Equinor
Publisert 8. januar 2016

Situasjonen avklart.

Klokken 22:30 torsdag kveld ble det meldt om en gasslekkasje på Kårstø. Den offentlige redningstjenesten og myndighetene ble varslet om situasjonen, og beredskapsorganisasjon etablert. Det skriver Statoil i en melding natt til fredag.

Klokken 01:34 melder Statoil at trykket er på vei ned og at det jobbes videre med ytterligere trykkavlastning.

Gasslekkasjen skjedde i Statpipe-anlegget i et området hvor gassrørene kommer inn mot anlegget for prosessering.

– Trykket fra er på vei ned, og det jobbes nå videre med å få trykkavlastet anlegget. Det vil kunne være synlige flammer på anlegget som kommer fra en kontrollert avbrenning i tre prosessfakler, sa pressetalsmann Knut Rostad i Statoil til NTB.

Området klarert i løpet av fredag formiddag

– Situasjonen er i bedring og vi forventer at området blir klarert i løpet av formiddagen fredag. Ulykken skal rutinemessig etterforskes av Haugesund politistasjon, skriver politiet i et pressemelding klokka 03:30, melder NTB.

Flytårnet ved Haugesund lufthavn ble forsøkt varslet med tanke på siste fly fra Oslo. I tillegg ble Stavanger lufthavn i Sola varslet og bedt om å styre flytrafikk utenfor området.

Årsakene til hendelsen er foreløpig ikke avklart. Det er ikke meldt om skadde eller savnede i forbindelse med lekkasjen.

Saken oppdateres.

Siste fra forsiden

+

Departementet har avgjort saken – DNO får likevel boretillatelse for Page

Hoffmann var tørr

+

Har funnet olje i to strukturer i Omega Alfa: – Et kinderegg av en brønn

+

Aker BP har fått utsatt PUD-frist på CO2-lisensen Poseidon

+

Cerisa har passert DG1: – Samkjøres med Gjøa Nord og Ofelia

+

Okea har spuddet letebrønn fra Brage-plattformen

Database

Energi24 Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Energi24 Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger