Barents Blue sikret 482 millioner kroner i statsstøtte

Publisert 22. september 2022

EFTA sitt overvåkingsprogram ESA har godkjent statsstøtte på 482 millioner kroner til Horisont Energi og Barents Blue-prosjektet.

– Denne endelige bekreftelsen av IPCEI-støtten bekrefter Barents Blue-prosjektets potensial og innovasjonskraft. Blå ammoniakk, produsert av naturgass med karbonfangst, kan skaleres raskt opp og bidra betydelig til å avkarbonisere europeisk industri og transport, samtidig som vi på sikt jobber med grønn ammoniakk og hydrogen fra fornybare kilder, sier daglig leder Bjørgulf Haukelidsæter Eidesen i Horisont Energi.

Prosjektet Barents Blue har som mål å utvikle en produksjonsmetode for blå ammoniakk, som er ammoniakk produsert med nær null CO2-utslipp. Fabrikken skal bygges på Markoppneset, like utenfor Hammerfest.

Equinor og Vår Energi er partnere i Barents Blue.

Barents Blue: – Vi kan ta imot mye av gassen som er funnet i Barentshavet

Siste fra forsiden

+

Equinor ber NVE droppe Tampen-behandling: – Tiltaket er stoppet

+

Equinor kalles inn på teppet etter mulig ulovlig innleie på Melkøya

+

Britiske oljearbeidere kan miste jobben når 124 kg blir maxvekt

+

Tildeler ISO-kontrakter verdt 17 milliarder kroner

+

Her er varslet Equinor sendte etter Deepsea Bollsta-ulykken

+

Aker BP boret tørt i Natrudstilen

Database

Petro Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Petro Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger