Equinor kjøper fem funn i Troll- og Fram-området

Foto: John Økland
Publisert 1. mars 2023

Equinor har signert en avtale om å kjøpe andeler i fem funn i Troll-, Fram- og Kvitebjørn-området i Nordsjøen på norsk sokkel fra Wellesley Petroleum AS. 

Transaksjonen øker Equinors eierandel i følgende funn: Ytterligere 18,8 % i Grosbeak, 45 % i Toppand, 40 % i Atlantis og 20 % i Røver Nord og Røver Sør.

– Med dette styrker vi vår posisjon i et av våre kjerneområder på norsk sokkel. Disse funnene kan settes i produksjon med lave kostnader og lave CO2-utslipp ved å kobles til den gode infrastrukturen i området. Funn nær infrastruktur er viktig for vår ambisjon om å opprettholde produksjonen på dagens nivå fra norsk sokkel utover 2030, sier Kjetil Hove, konserndirektør for Undersøkelse og Produksjon Norge.

Selv om det er en moden del av norsk sokkel, har Troll- og Fram-området vokst frem som et attraktivt område for leting de siste årene, og Equinor har gjort en rekke funn i dette området, blant annet Swisher, Toppand og Røver Nord og Sør.

Equinor har startet feltutbyggingsprosjekter for å koordinere utbyggingen av disse funnene i samarbeid med partnere.

Etter skattepakken: Her er Equinors nye prosjektportefølje på norsk sokkel

Siste fra forsiden

+

Disse plattformene fjernes og hugges opp i sommer

+

Peker på usikkerhet i riggmarkedet etter 2026

Sokkeloppgjøret er i mål – 35.000 kroner i tillegg

+

Har bestemt seg å bore letebrønn ved Verdande

Prosafe vinner Petrobras-anbud verdt 2,1 milliarder

Nå får du full CCS-oversikt med Energi24 Database

Database

Energi24 Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Energi24 Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger