Equinor og Wintershall Dea går sammen om karbonfangst og -lagring

Foto: Wintershall Dea/Thor Oliversen
Publisert 30. august 2022

De to selskapene skal jobbe sammen for å få bygget en om lag 900 kilometer lang rørledning, som skal knytte et oppsamlingssenter for CO2 i Tyskland sammen med lagringsanleggene i Norge.

Det skal skje før 2032.

Rørledningen ventes å få en kapasitet på 20-40 millioner tonn CO2 i året, fremgår det av en pressemelding.

Dette nivået tilsvarer omtrent 20 prosent av alle industri-utslipp i Tyskland per år. Prosjektet vil også vurdere en foreløpig løsning der CO2 etter planen skal transporteres med skip fra eksportsenteret for CO2 til lagringsanleggene.

Equinor og Wintershall Dea har også planer om å legge inn felles søknader for lagring av CO2 til havs. Målet er å kunne lagre mellom 15 og 20 millioner tonn i året på norsk sokkel.

Siste fra forsiden

DNO har åtte letebrønner på 2026-programmet

SV snur – intet strømkutt for Melkøya

Blane nærmer seg siste olje – avvikles rundt 2028

Equinor-resultat på 6,2 milliarder dollar i fjerde kvartal – varsler kostnadskutt

Martin Linge kan få britisk tie-back

Milliardkontrakt for helikoptertransport og beredskap i Barentshavet

Database

Petro Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Petro Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger