– For lite kunnskap om effektene av havvindutbygging

NTB
Publisert 8. februar 2020

Man vet for lite om hvordan vindturbiner virker inn på dyrelivet i havet, mener organisasjonen Fiskebåt. De frykter at havvindutbygging vil gå utover næringen.

Interesseorganisasjonen for fiskerinæringen frykter at etablering av vindkraft på feil steder vil gå utover evnen til utnytte ressursene fra havet, skriver Nationen.

– Vi har levd av fisk her i landet fra tidenes morgen og skal også leve av det inn i evigheten. Derfor er det viktig at vi legger til grunn en føre-var-strategi når en planlegger utbygging av havbasert vindkraft, sier informasjonssjef Odd Kristian Dahle i Fiskebåt til avisa.

Også Norges Fiskarlag har uttrykt seg kritisk til fornybar energiproduksjon til havs i et høringssvar.

Fiskarlaget mener blant annet at utbygging i området Sandskallen ved Sørøya i Finnmark vil kunne medføre at flere hundre fiskefartøy av ulik størrelse fortrenges fra et svært viktig fiskefelt.

Siste fra forsiden

DNO har åtte letebrønner på 2026-programmet

SV snur – intet strømkutt for Melkøya

Blane nærmer seg siste olje – avvikles rundt 2028

Equinor-resultat på 6,2 milliarder dollar i fjerde kvartal – varsler kostnadskutt

Martin Linge kan få britisk tie-back

Milliardkontrakt for helikoptertransport og beredskap i Barentshavet

Database

Petro Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Petro Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger