IKM Ocean Design tildelt FEED-kontrakt på Wisting

Illustrasjon: Equinor
Publisert 1. november 2021

IKM Ocean Design er tildelt en kontrakt med Equinor for tidligfase-studier (FEED) for rørledninger og kabelsystemer på Wisting.

Kontrakten omfatter opsjoner på detaljengineering og videreføring og har en estimert varighet til Q1 2025.

Rørledningssystemet inkluderer også en 200 kilometer lang kabel for kraft fra land og en 200 kilometer rørledning for gasseksport til Snøhvit, ifølge en pressemelding fra IKM.

Wisting-prosjektet består av funnene Wisting Central og Hanssen. Utvinnbare med dagens utvinningsstrategi er beregnet til 478 millioner fat i utvinnbare reserver. Equinor anslår en produksjonsperiode på 31 år.

Konseptvalget omfatter en havbunnsutbygging kombinert med en flytende sirkulær produksjonsinnretning med prosessering, lagring og oljelasting på feltet, med klare paralleller til Vår Energi sin Goliat-flyter.

– Vi har jobbet tett med Equinor på både Johan Sverdrup og Johan Castberg og vil bygge videre på dette i arbeidet med Wisting-prosjektet, sier CEO Peder Hoås i IKM Ocean Design til Energi24.

Siste fra forsiden

+

Investerer 13,5 milliarder kroner i utvidelse av Sverdrup-feltet

+

Deepsea Bollsta på vei mot Las Palmas – blir i fire uker

Boret tørt i Bounty Updip

To nye helikoptre til Vår Energi

+

Trekker seg fra lisens etter beslutning om å bore letebrønn

+

Deepsea Atlantic borer letebrønn på grensen til britisk sokkel

Database

Energi24 Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Energi24 Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger