Innleide krevde å beholde jobbene sine – tapte mot Equinor i retten

Illustrasjonsfoto: Andrea Rocha
NTB
Publisert 22. november 2023

Arbeidere som var innleid i Equinor via bemanningsbyrået MDE mente de hadde krav på å fortsette i jobbene da Equinor avsluttet innleiekontrakten. De fikk ikke gjennomslag for dette i retten.

Før pandemien overtok bemanningsbyrået MDE avtalen om å fylle vikarpoolen i forpleiningen til Equinor. Det er de som blant annet jobber med å vaske lugarene og lage maten på plattformene.

I fjor avsluttet Equinor forpleiningsavtalen med MDE. Oljeselskapet ønsket heller å ansette folk i forpleiningen selv, skriver FriFagbevegelse.

Flere MDE-ansatte trodde lenge at de skulle få fortsette i sine «gamle jobber» i oljeselskapet. Dette stemte ikke for alle.

Derfor bestemte 31 oljearbeidere seg for å ta Equinor til retten, for jobbene de mente de hadde krav på.

Dommen fra Sør-Rogaland gir Equinor medhold på at de ikke trenger å ansette MDE-arbeiderne.

Den enstemmige dommen faller ned på at oppsigelsen av innleiekontrakten og ansettelse av tidligere MDE-ansatte ikke sees på som en virksomhetsoverdragelse.

Siste fra forsiden

Melder om mulig ny kontrakt for Borgland Dolphin

+

Store kutt i vedlikeholdet – retter feil med borrelås og «wrapping»

+

Stor suksess med utleige under vatn

Energi24 skifter navn – blir til Petro.no

+

Deimos var tørr

+

Godkjenner PUD for Fram Sør – investeringer på 21 milliarder kroner

Database

Petro Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Petro Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger