Opec+ vedtar større produksjonsøkning enn ventet

Foto: Opec
NTB
Publisert 3. juni 2022
Opec+, anført av Saudi-Arabia og Russland, er enige om en betydelig produksjonsøkning av olje på grunn av høye priser, kort etter EU-forbudet mot russisk olje.

I en pressemelding etter sitt møte i Wien torsdag sa gruppa at den åpner for 648.000 flere fat olje per dag i juli, opp fra 432.000 de foregående månedene.

I pressemeldingen fra gruppa, som består av 13 Opec-medlemmer og ti andre, blant dem Russland, heter det at stabile og balanserte markeder er viktig for både råolje og raffinerte produkter.

De har økt produksjonen forsiktig det siste året, trass i press fra blant annet USA om å åpne kranene mer, og forventningen var at det heller ikke på torsdagens møte ville bli vedtatt en større økning.

Siste fra forsiden

+

Ulykke ved testkjøring: – Feilmontering av rotorblad var årsaken

+

Jakter mer olje til Brage med ny letebrønn

+

Vil bruke Deepsea Yantai til Draugen-brønn

+

Engie kjøper hele DNO sin norske gassproduksjon

+

Investerer 13 milliarder i utbyggingen av Sverdrup fase 3

+

Equinor har gjort nytt oljefunn i Barentshavet

Database

Energi24 Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Energi24 Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger