Presight Solutions tildelt kontrakter med Equinor og Vår Energi

Petter Holst Johnsen, fra venstre, Arild Nordhagen, Károly Füzessi og Eirik Oppen. Kunal Khatri var ikke til stede da bildet ble tatt.
Publisert 8. april 2025

Presight Solutions har inngått avtaler med Equinor og Vår Energi om å levere Presight PipeSpec som en Software as a Service-løsning.

Dette er en betydelig kontrakt for selskapet og løsningen blir med dette et nytt viktig satsningsområde, skriver selskapet i en pressemelding.

Presight Solutions har i samarbeid med Equinor utviklet en avansert digitalisert løsning for rør- og ventilspesifikasjoner. Løsningen har frem til nå har vært forbeholdt Equinor sine egne anlegg, og kjørt på Equinors egen infrastruktur.

Løsningen, under navnet TR2000, er i dag godt kjent blant fagdisiplinen i hele verdikjeden fra operatører, kontraktørene, og leverandørene til produsentene i både innland og utland.

Som et resultat av den nye avtalen med Equinor, er løsningen nå oppgradert til ny teknologi, flyttet til «skyen» og er nå kommersielt tilgjengelig som en SaaS-løsning.

Equinor ønsker med dette å bidra til at deres investeringer de siste 20 årene blir tilgjengelig for bransjen, samt stimulerer til samarbeid og kunnskapsdeling.

PipeSpec kan ha stor betydning for sikkerheten på anlegg over hele verden da feil i rør- og ventilsystemer kan føre til stor ulykker og alvorlige hendelser.

Presight Solutions er allerede i forhandlinger med flere av de andre operatørselskapene.

– Å håndtere rør- og ventilsystemer manuelt i Excel er tidkrevende. Med Presight PipeSpec kan våre kunder oppdatere krav og spesifikasjoner en plass, så sprer det seg automatisk til alle relevante prosjekter, og via internett tilgjengelig for hele verdikjeden fra operatør, via kontraktør og til produsent, sier Petter Holst Johnsen, daglig leder i Presight Solutions, ifølge pressemeldingen.

Siste fra forsiden

+

Bekrefter DNO-kontrakt for Noble Intrepid

+

Ferdig med Prince: – Vi vurderer volumene og kommersialiteten

Nå får du full CCS-oversikt med Energi24 Database

+

Frp vil ha ny oljeboom – vil bore i 100 år til

+

Borerør ble presset ut av brønnen og brakk – tekniker manglet «live data»

+

KrF vil likevel reversere elektrifiseringen av Melkøya

Database

Energi24 Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Energi24 Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger