Regjeringen ber om hastebehandling i rettsstrid om oljetillatelser

Foto: Glenn Stangeland
NTB
Publisert 4. mars 2024
Regjeringen har bedt om hastebehandling av saken som forhindrer Energidepartementet i å gi nye tillatelser til olje- og gassprosjekter.

I januar tapte staten et klimasøksmål om tillatelser til utbygging av tre olje- og gassfelt. Staten har anket dommen, men mens saken pågår har ikke Energidepartementet lov å gi nye tillatelser til å bygge ut de tre olje- og gassfeltene.

VG skriver at Energidepartementet ber om at dette forbudet behandles i en egen sak. Departementet ber også om at lagmannsretten skal få anken så fort som mulig. Det er Oslo tingrett som avgjør om saken skal sendes til lagmannsretten med ønske om fortgang.

Energidepartementet skriver til VG at de ikke vil svare på spørsmål mens de jobber for en ankebehandling.

Greenpeace var en av organisasjonen som saksøkte staten. Leder Frode Pleym mener at staten forsøker å sno seg unna konsekvensene.

Siste fra forsiden

DNO har åtte letebrønner på 2026-programmet

SV snur – intet strømkutt for Melkøya

Blane nærmer seg siste olje – avvikles rundt 2028

Equinor-resultat på 6,2 milliarder dollar i fjerde kvartal – varsler kostnadskutt

Martin Linge kan få britisk tie-back

Milliardkontrakt for helikoptertransport og beredskap i Barentshavet

Database

Petro Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Petro Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger