Russland kutter gassleveranser til Østerrike: – Putin bruker igjen energi som våpen

Foto: Gazprom
NTB
Publisert 18. november 2024

EU-kommisjonens leder Ursula von der Leyen anklager Russland for å bruke energi som våpen etter at gassleveransene til Østerrike ble stanset lørd… Les mer

President Vladimir Putin forsøker seg igjen på utpressing mot Østerrike og Europa ved kutte gassforsyningene, sier EU-kommisjonens leder Ursula von der Leyen.

Russland skrudde igjen gasskrana til Østerrike lørdag.

Bakgrunnen for stansen i leveransene er en konflikt mellom det østerrikske energiselskapet OMV og russiske Gazprom. Saken handler om uteblitte leveranser til OMVs tyske datterselskap, som OMV ønsket å trekke fra i utbetalingene til Gazprom.

OMV vant nylig fram i en voldgiftsdomstol. I tråd med avgjørelsen varslet de at de ville stanse betalinger til Gazprom for å kompensere for 230 millioner euro som domstolen tilkjente selskapet. Gazprom svarte altså med å stanse leveransene.

– Vi er forberedt på dette og klar for vinteren. Gasslagrene i EU er fulle. Som jeg sa til statsminister Karl Nehammer i går, står Europa sammen i sin støtte til Østerrike, skriver Von der Leyen lørdag på X.

Mens andre europeiske land har sluttet å kjøpe gass fra Russland, har Østerrike inntil nå fortsatt importert betydelige mengder russisk gass via Ukraina. Ungarn og Slovakia gjør det samme.

Siste fra forsiden

+

Equinor forlenger kontrakten til Deepsea Bollsta 

+

Offshoreverft på høgoktan, men kva skjer etterpå?

+

Feil på gangbro, tre personer måtte hentes med helikopter

+

Hentes til Norge som hotell: – En milepæl for Valhall PWP-Fenris

+

COSL satser på elektrisk BOP: – Kan være i bruk om tre år

+

Grønt lys for boring av Vikingskipet

Database

Petro Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Petro Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger