TFO2025: – Aldri før lyst ut et større areal

Publisert 8. mai 2025

Energidepartementet har utlyst årets konsesjonsrunde på norsk kontinentalsokkel – TFO 2025. Konsesjonsrunden gjennomføres på vanlig måte med søknadsfrist for selskapene i september og tildeling av nye tillatelser basert på behandlingen av disse søknadene i januar 2026

De årlige konsesjonsrundene med tildelinger i forhåndsdefinerte områder (TFO) gir oljeselskapene mulighet til å få tilgang til leteareal i de best kjente åpne og tilgjengelige petroleumsområdene på kontinentalsokkelen.

– Vi skal lete mer, finne mer og utvinne mer. Derfor er det viktig å sikre selskapene stabil tilgang på letearealer. Aldri før har det vært et større areal utlyst i en konsesjonsrunde. Det er bra for Norge og for Europa, sier energiminister Terje Aasland.

Arealet som inngår i utlysningen av TFO 2025 utgjør omlag 75 prosent av åpnet areal for petroleumsvirksomhet på norsk sokkel. Tildelinger i forhåndsdefinerte områder (TFO) er en årlig konsesjonsrunde som omfatter de best kjente leteområdene på kontinentalsokkelen. Etter over 50 år med letevirksomhet omfatter TFO-ordningen i dag størstedelen av det arealet som er åpnet og tilgjengelig på norsk kontinentalsokkel. TFO-rundene er viktige for å gi oljeselskapene mulighet for påfyll av leteareal på kontinentalsokkelen.

– TFO-rundene er en bærebjelke i regjeringens petroleumspolitikk. Videre leting og flere funn er avgjørende for å begrense fallet i produksjonen på kontinentalsokkelen etter 2030. Utvidelsen i år gir selskapene tilgang til betydelig nytt areal i Barentshavet og vi legger på den måten enda bedre til rette for å få avklart ressursgrunnlaget i nord, sier Aasland.

Utlysningen en i tråd med forslag til utlysning som har vært på offentlig høring. TFO-området er i forbindelse med årets runde, basert på petroleumsfaglige vurderinger, utvidet med totalt 76 blokker i Barentshavet og Norskehavet.

Siste fra forsiden

Sikrer milliardkontrakt for understell til tysk vindplattform

+

Transocean Spitsbergen skal bore tre brønner på Irpa

Løsning for offshorehelikoptrene – unngår flyforbud

Har klasset rigger for 2,7 mrd. : – Liker ikke å ha dem ved kai, de skal være i havet

+

Okea fant olje i Prince-prospektet

Kaefer tildelt milliardkontrakt med Aker BP

Database

Energi24 Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Energi24 Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger