Tror dagens oljepris vil vedvare

Illustrasjonsfoto (foto: Shutterstock)
Publisert 11. januar 2017

Amerikanske EIA tror oljeprisen kan bli liggende rundt dagens nivå også i 2018, ifølge en fersk rapport, melder E24.

Det statlige organet venter at Brent-oljeprisen i snitt blir på 53 dollar fatet i 2017 og 56 dollar fatet i 2018, etter et snitt på 44 dollar i snitt i 2016.

Stor usikkerhet
EIA understreker usikkerheten rundt disse estimatene. Kontrakter nylig inngått i markedet om leveranser av amerikansk lettolje (WTI) i desember 2017 antyder at prisene på det tidspunktet kan være alt fra 35 dollar fatet til 93 dollar fatet, sier organisasjonen.

I fjor produserte USA 8,9 millioner fat per dag, og EIA forventer en økning til 9 millioner fat per dag i år og 9,3 millioner fat per dag i 2018.
Gassproduksjonen i USA falt i 2016, det første fallet siden 2005. Produksjonen var på rundt 750 milliarder kubikkmeter, ifølge EIA.

Gasskraften ble i fjor USAs hovedkilde til elektrisitet for første gang, med en andel på 34 prosent mot 30 prosent for kullkraft.

Fornybar energi utenom vannkraft utgjorde 8 prosent av produksjonen, kjernekraft stod for 20 prosent og vannkraft under 7 prosent. Kraftprisen var i snitt 12,51 cent (1,08 kroner) per kilowattime.

Nyhetsbrev fra Petro.no

Siste fra forsiden

Bekrefter oljefunn i Norskehavet: – Skal evaluere en mulig utbygging

+

Sommerjakten på olje og gass – sju rigger sysselsatt med letebrønner

+

Transocean Norge skal bore tre brønner på Dvalin Nord

+

Har sanksjonert Balder fase 6 – lanserer planer om Balder Next

+

Godkjenner PUD for utvidelsen av Northern Lights

Vår Energi tapte i lagmannsretten – fordeling av Breidablikk er gyldig

Database

Energi24 Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Energi24 Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger