Aker BP har gjort «betydelig oljefunn» i Omega Alfa-brønnen

Deepsea Stavanger FOTO: John Økland
Publisert 21. august 2025

Aker BP har nylig avsluttet letekampanjen Omega Alfa i Nordsjøen og har gjort et betydelig oljefunn.  Funnet tilfører nye ressurser til Yggdrasil-området og utvinnbart volum er estimert til mellom 96 og 134 millioner fat oljeekvivalenter. 

– Omega Alfa er blant de største kommersielle funnene i Norge det siste tiåret. I forlengelsen av oljefunnet ved Øst Frigg i 2023, markerer dette et viktig steg mot vår ambisjon om å produsere over én milliard fat fra Yggdrasil-området. Funnet er et resultat av tett samarbeid mellom våre egne team og våre alliansepartnere, og viser hvordan nye letemetoder kan flytte grenser. Vi ser frem til å realisere enda mer av potensialet i dette produktive området, sier Karl Johnny Hersvik, konsernsjef i Aker BP.

Kampanjen omfattet fem letemål – Omega, Alfa, Alfa Sør, Sigma NE og Pi – som ble undersøkt gjennom en multilateral brønn vest for Yggdrasil. I juli rapporterte Aker BP et foreløpig funn på 20–40 millioner fat fra to av letemålene. Etter fullføring av kampanjen er det totale utvinnbare volumet oppjustert til 96–134 millioner fat.

Boreoperasjonene startet tidlig i mai med riggen Deepsea Stavanger. I løpet av tre måneder ble det boret totalt 45.000 meter, der 40.000 meter var i reservoarseksjoner. Dette inkluderte de tre lengste brønngrenene som noen gang er boret på norsk sokkel, den lengste på hele 10.666 meter.

Den horisontale boremetoden gjorde det mulig å samle inn enorme mengder høykvalitets reservoardata. Dette har redusert usikkerheten i undergrunnen betydelig, og gjør det mulig å raskt gå videre til konseptstudier for å finne den optimale tilknytningsløsningen til Yggdrasil.

Yggdrasil er det største pågående utbyggingsprosjektet på norsk sokkel. Plan for utbygging og drift (PUD) ble godkjent av norske myndigheter i 2023, og prosjektet er i rute for planlagt produksjonsstart i 2027. Den påviste ressursbasen er på rundt 700 mmboe, med en ambisjon om å øke dette til over én milliard fat gjennom videre leting. Omega Alfa-funnet er en viktig milepæl i arbeidet med å nå ambisjonen.

Omega Alfa-kampanjen ble gjennomført i produksjonslisensene 873, 873 B og 1249, alle operert av Aker BP. I lisensene 873 og 873 B består partnerskapet av Aker BP (47,7 %), Equinor (40 %) og Orlen Upstream Norway (12,3 %). I lisens 1249 er partnerne Aker BP (38,16 %), Equinor (32 %), Petoro (20 %) og Orlen Upstream Norway (9,84 %).

Har funnet olje i to strukturer i Omega Alfa: – Et kinderegg av en brønn

Siste fra forsiden

Aker BP har gjort «betydelig oljefunn» i Omega Alfa-brønnen

+

Tampnet leverer 4G/5G-nett til Island Innovator

+

Odfjell Technology styrker kontraktsporteføljen i Norge og UK

+

DNO satser tungt på nye prosjekter etter Sval-oppkjøpet

+

Justerer ned strømbehovet for elektrifisering av Halten

Det startet med en konkurs, men «televerket i havet» er blitt en pengemaskin

Database

Energi24 Database gir enkelt og raskt oversikt og innsikt i kommende prosjekter på norsk sokkel.

Gå til Energi24 Database

Full oversikt over letebrønner

Full oversikt over rigger

Full oversikt over feltutbygginger